نمک صنعتی چیست؟

سنگ نمک نارنجی - پرتقالی

نمک صنعتی به عنوان یکی از مهمترین کالاهایی است که به شدت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین جای تعجب نیست که این روزها تأمین کنندگان نمک صنعتی در ایران بسیار مورد تقاضا هستند.

نمک صنعتی در بسیاری از صنایع مانند:
مصارف عمومی نمک: نمک صنعتی بیشتر در حذف یخ و برف از جاده ها استفاده می شود تا سطح ایمن تری برای عبور و مرور ایجاد شود. قبل از نامساعد شدن هوا ، نمک های اسیابی یا همان نمک جاده در جاده ها پخش می شوند تا لایه ای از آب نمک ایجاد شود که اجازه تشکیل یخ را نمی دهد و باعث اب شدن یخ ها میشود.
صنعت نفت یا نمک حفاری: ممکن است شما از این موضوع آگاهی نداشته باشید ، اما می توان یک دکل حفاری روغن را با استفاده از نمک کارآمدتر و ایمن تر کرد ، که این امر باعث افزایش تراکم خاک اطراف محل کار می شود و تا حدودی گاز موجود زمین را نیز میگیرد.
صنعت انرژی یا نمک مورد استفاده نیروگاه های تولید برق و… : تولید انرژی خورشیدی و تولید انرژی های دیگر برای حفظ سطح شوری استاندارد برای بروز واکنش های خاص به نمک صنعتی نیاز دارد و فقط نمک صنعتی مورد نیاز این شرکت ها میباشد.
صنایع شیمیایی: این امر برای تأمین پایدار نمک به تولید کنندگان نمک صنعتی برای تولید انواع محصولات مانند سدیم مایع ، سدیم فلزی ، کلر ، سود سوز آور ، سولفات سدیم ، کربنات سدیم ، اسید کلریدریک ، بی کربنات سدیم و نیترات سدیم وابسته است.
صنعت دباغی:از نوعی نمک صنعتی برای استفاده بر روی پوست ها استفاده میشود و تنها دلیل استفاده از نمک گند زدایی کردن از پوست است
نمک صنعت نساجی: برای اصلاح و استاندارد کردن دسته های رنگ از نوعی نمک صنعتی بنام نمک شکری یا نمک اسیابی استفاده میشود و در بعضی مواقع برای تکمیل رنگ و پارچه از نمک تصفیه شده بدون ید استفاده میشود و نمک تصفیه مورد استفاده حتما باید عاری از ید باشد تا در رنگ های پارچه واکنش شیمایی ندهد.
نمک صنعت فلزات: نمک در این صنعت برای حذف ناخالصی ها در پردازش فلزات و آلومینیوم ثانویه کاربرد دارد و در بعضی مواقع بسته به نوع دستگاه های شرکت های مختلف نوع نمک مصرفی نیز تغییر می کند.

نمک صنعت صابون سازی: با افزودن نمک شرکت نمک الماس نمک به عنوان ماده پرکننده در مواد شوینده و حلال ، بسیاری از مواد شیمیایی را در صورت لزوم به راحتی جدا می کنیم. بنابراین ، مقدار زیادی نمک صنعتی الماس نمک در فرآیند تولید استفاده می شود و هر چه نمک مصرفی خلوص بیشتری داشته باشد مواد از کیفیت بالاتری برخوردار میشوند و راندمان کار را بالا میبرد

نمک صنعت داروسازی: تهیه محلول های نمکی و همچنین تولید کپسول. چه برای استفاده در ساخت فرمولهای داخل وریدی و چه محلولهای تماسی باشد ، چنین محلولهای نمکی برای صنعت دارو بسیار مهم است و باید نمک مصرفی از حداقل خلوص 99%بر خوردار باشد ما در شرکت الماس نمک این نوع نمک را با خلوص 99/8 می توانیم تامین کنیم.
نمک صنعت لاستیک: تأمین کنندگان نمک صنعتی نمک را به این صنعت می رسانند جایی که در جداسازی لاستیک از لاتکس استفاده می شود و سایز نمک مصرفی ان نیز بسته به نوع دستگاه ها می باشد و اما در بیشتر مواقع از نمک(نمک پودری نمک شکری
نمک صدفی) استفاده میشود.

نمک صنایع رنگدانه سازی: این صنعت در فرآیند تولید به نمک به عنوان ماده پرکننده و سنگ زنی نیاز دارد.
جدا از این ، تامین کنندگان نمک صنعتی(الماسنمکپورافکاری) در ایران نمک هایی را برای صنعت چرم، نمک گند زدایی ونمک تصفیه شده بدون ید تکمیل پارچه،نمک تغذیه حیوانات،سنگ نمک های دامی و نمک های پودری و نمک شیلاتی مخصوص خوراک دام و طیور و ابزیان،نمک صنعت کاغذ و مقوا سازی که برای گند زدایی و سفید کردن کاغذ و مقوا از ان استفاده میشود،نمک صنایع سرامیک و همچنین نرم شدن آب یا همان نمک سختیگر که هم میتوان از سنگ نمک و هم از نمک های دانه بندی استفاده کرد. برای بسیاری از موسسات صنعتی و تجاری و داخلی فراهم می کنند.

خریداران می توانند قبل از خرید حتما مشاوره رایگان دریافت کنند و به راحتی نمک متناسب با کار خود را خرید کنند

تفاوت اصلی نمک دریا با نمک تصفیه شده ید دار چیست؟

نمک تصفیه شده بدون ید

تفاوت اصلی نمک دریا با نمک تصفیه شده الماس نمک در طعم ،بافت و فرآوری آنهاست.

نمک دریا از طریق تبخیر آب اقیانوس یا آب دریاچه های آب شور ، معمولاً با کمی فرآوری تولید می شود. بسته به منبع آب ، این مواد معدنی و عناصر کمیاب را از خود به جای می گذارد. این مواد معدنی به نمک دریا طعم و رنگ می بخشد. و دارای اندازه های ریز و درشت است.

نمک سفره یا نمک تصفیه شده ید دار الماس نمک معمولاً از ذخایر نمکی زیرزمینی استخراج می شود. نمک سفره(نمکتصفیهشدهیددار) برای از بین بردن مواد معدنی به شدت پردازش می شود و معمولاً حاوی یک افزودنی برای جلوگیری از جمع شدن و سفت شدن است که به ان انتی کیک میگویند. بیشتر نمک خوراکی تصفیه شده ید دار دارای ماده مغذی ضروری ید است که به حفظ سلامت تیروئید کمک می کند

نمک دریا و نمک سفره ، علیرغم این واقعیت که نمک دریا اغلب به عنوان سالم تر معرفی می شود ، ارزش غذایی یکسانی دارند. نمک دریا و نمک سفره حاوی مقادیر قابل مقایسه ای از نظر وزن سدیم هستند.
دوستان سالم ترین نوع نمک از نظر ما نمک تصفیه شده ید دار است که به ان نمک طعام یا نمک سفره نیز می گویند متاسفانه عده ای در بازار نمک هایی به اسم نمک تصفیه نشده را به عنوان بهترین نوع نمک معرفی میکنند که تاکید دارند حاوی مواد شیمیایی نیست
درست است عاری از مواد شیمیایی است اما مواد دیگری مانند گچ و اهک و… دارد که در بلند مدت مشکلات جدی را برای بدن به وجود میاورد که متاسفانه غیر قابل جبران است
مواد شیمیایی که که به عنوان ید، انتی کیک و… به نمک تصفیه شده اضافه میشود کاملا به اندازه بوده و برای بدن مشکل ساز نمی شود و به صورت مداوم تمامی مواد ازمایش شده تا ابه اندازه باشند. در فرایند تولید نمک تصفیه شده هیچ گونه دخالت دستی وجود ندارد و تماما با دستگاه های بسته بندی تمام اتوماتیک انجام میشود.
اما در تولید نمک صنعتی تمام دستگاه ها به شکل سنتی است که با دخالت دست تولید امکان پذیر است و چون این نمک برای مصارف صنعتی استفاده میشود موارد بهداشتی زیاد در ان رعایت نمی شوند و بعضی از دوستان سود جو در بازار برای کسب سود بیشتر نمک های تصفیه نشده را سالم ترین نوع نمک معرفی میکنند

نمک پزشکی

نمک تصفیه شده بدون ید

عمده مصارف نمک در موارد پزشکی:
کلرید سدیم روده ای ، محلولهای دیالیز صفاقی ، تولید پنی سیلین ، تولید پلاسمای خون و همچنین یک عنصر در طیف گسترده ای از محصولات پزشکی استفاده می شود. نمک دارویی باید تصفیه شده بدون ید باشد، علاوه بر مصارف پزشکی ، برای تولید محصولات آرایشی ، مراقبت از پوست و سلامتی ، غلات نمک استنشاق و طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی که خلوص استثنایی را می طلبند نیز ایده آل است.ما در شرکت الماس نمک میتوانیم این نوع نمک را با خلوص 99/9 تامین کنیم

نمک جاده یا نمک ضد یخ

نمک جاده

نمک الماس نمک یخ زدایی مسیرها و جاده های بدون یخ را در زمستان تضمین می کند. نمک الماس نمک بسیار شبیه ضد یخ عمل می کند ، نقطه انجماد آب را به زیر دمای محیط و سطح می رساند دارای اثر ذوب سریع است و بسیار مساوی گسترش می یابد. یخ زدایی نمک روشی ایده آل برای پاکسازی برف و یخ از اموال شماست ، که وجود زمستان در خانه یا مزرعه خود را ضروری می کند! از نمک یخ زدایی سازگار با محیط زیست در اطراف خانه و همچنین مسیرهای پیاده روی جلوی ملک خود استفاده کنید تا مطمئن شوید مسیرهای شما در زمستان ایمن است.نمک های ضد یخ شرکت الماس نمک به صورت کیسه ای و فله توزیع میشوند آیا بارش برف یا یخ در پیش دارید؟ حتی قبل از رسیدن بارش به شکل برف ، باران یا یخبندان ، توصیه می کنیم نمک یخ زدایی را در مسیرها و جاده ها پخش کنید. به این ترتیب ، یخ ها فرصتی برای استقرار در سطح زیر زمین ندارند ، که ممکن است به خوبی از یخ زدگی در سطح واقعی جلوگیری کند. علاوه بر این ، اگر نمک یخ زدایی را به طور پیشگیرانه پخش کرده اید ، بعداً پاکسازی را بسیار آسان می کند. به طور کلی ، یخ زدگی هوا در ساعات اولیه صبح بین ساعت 2 تا 5 بامداد تشکیل می شود. اگر نمک را قبل از تشکیل یخبندان با سرعت تقریبی 5-10 گرم در متر مکعب پخش کنید ، می توان از سطح لغزنده جلوگیری کرد. هدف همیشه استفاده از نمک ضد یخ زدگی به میزان لازم است. مصرف نمک بسته بندی شده الماس نمک در تجهیزات نگهداری جاده های زمستانی آسان است ، زیرا هیچ پسماندی در محلول باقی نمی گذارد و از تشکیل ذرات معلق جلوگیری می کند. از آنجا که در غلظت کم از نمک استفاده می شود خطری برای حیوانات ندارد.نمک یخ زدایی یک روش اقتصادی و همچنین قابل توجیه از نظر زیست محیطی برای بهبود ایمنی زمستان است.مادر شرکت الماس نمک این امکان را فراهیم کردیم که نمک جاده را در بسته بندی های مختلف و به صورت فله به تمام نقاط ایران بی واسطه حمل کنیم.
اماده عقد قرارداد با شهرداری ها، اداره راه و شهرسازی، پیمانکاران محترم و… می باشیم

فواید سنگ نمک دامی الماس نمک

سنگ نمک دامی

تکه های سنگ نمک یا بلوک های نمک که کشاورزان و دامداران در مراتع برای دام مورد استفاده قرار می دهند.
لیسیدن سنگ نمک طبیعی برای حیوانات رایج است و عناصر اساسی مانند فسفر و بیومتال ها ( سدیم ، کلسیم ، آهن ، روی وعناصر کمیاب ) برای استخوان ، عضله و سایر رشد در آهوها و سایر حیوانات وحشی مانند موش ، فیل ، گاو ، گوسفند خانگی ، سنجاب روباه ، بز کوهی باعث می شود که حیوانات علاقه ی بیشتری به لیسیدن سنگ نمک الماس داشته باشند.اب و هوا مواد معدنی نمک را در معرض دید قرار می دهد، رسوباتی که حیوانات را از کیلومتر ها دورتر برای گرفتن طعم مواد مغذی مورد نیاز می کشاند. تصور می شود که جانوران خاصی می توانند کلسیم موجود در لیسیدن نمک را تشخیص دهند.حیوانات علاقه ی خاصی به لیسیدن سنگ نمک دارند
در بعضی از کشورها از سنگ نمک به عنوان طعمه استفاده می کنند و بعضی از حیوانات به راحتی بوی سنگ نمک را تشخیص می دهند طعمه گذاری به وسیله ی سنگ نمک در برخی از ایالات مثل ایالات متحده غیرقانونی است ، اما در برخی دیگر قانونی است.

نمک سفره و مشخصادت دقیق ان

نمک تصفیه شده ید دار

نمک سفره الماس نمک یک ترکیب یونی است که یونهای تشکیل دهنده آن شکسته یا در آب جدا می شود. این یون ها Na + و Cl – هستند . اتمهای سدیم و کلر در مقادیر مساوی (نسبت 1: 1) وجود دارند که برای تشکیل یک شبکه بلوری مکعبی مرتب شده اند. فرمول مولکولی نمک سفره – کلرید سدیم – NaCl است.
در شبکه جامد ، هر یون با شش یون با بار الکتریکی مخالف احاطه شده است. چیدمان یک هشت ضلعی منظم را تشکیل می دهد. یونهای کلرید بسیار بزرگتر از یونهای سدیم هستند. یونهای کلرید با توجه به یکدیگر در یک آرایه مکعب قرار می گیرند ، در حالی که کاتیونهای سدیم کوچک شکافهای بین آنیونهای کلرید را پر می کنند.

چرا نمک سفره واقعا نمک طعام نیست
اگر نمونه خالص کلرید سدیم داشته باشید ، از NaCl تشکیل می شود. با این حال ، نمک سفره در واقع کلرید سدیم خالص نیست . ممکن است مواد ضد انعقادی که به انتی کیک می گویند به آن اضافه شود ، بعلاوه بیشتر نمک خوراکی با مواد مغذی کمیاب ید اضافه می شود . در حالی که نمک خوراکی معمولی ( سنگ نمک الماس ) خالص می شود و بیشتر حاوی کلرید سدیم است ، نمک دریا حاوی مواد شیمیایی بیشتری از جمله انواع دیگر نمک است . ماده معدنی طبیعی را هالیت می نامند.

یکی از راه های تصفیه نمک خوراکی تبلور آن است. کریستال ها از نظر NaCl نسبتاً خالص هستند ، در حالی که بیشتر ناخالصی ها محلول باقی می مانند. ممکن است از همین فرآیند برای تصفیه نمک دریا استفاده شود ، اگرچه کریستالهای حاصل حاوی ترکیبات یونی دیگری خواهند بود.

خصوصیات و کاربردهای کلرید سدیم
کلرید سدیم برای موجودات زنده حیاتی است و برای صنایع مهم است. بیشتر شوری آب دریا به دلیل کلرید سدیم است. یون های سدیم و کلرید در خون ، همولنف و مایعات خارج سلول موجودات چند سلولی یافت می شود. نمک سفره برای حفظ غذا و افزایش عطر و طعم استفاده می شود. همچنین از یخ زدگی جاده ها و معابر و به عنوان ماده اولیه شیمیایی استفاده می شود. نمک ممکن است به عنوان ماده تمیز کننده استفاده شود. کپسول های آتش نشانی Met-LX و Super D حاوی کلرید سدیم برای اطفا حریق های فلزی هستند.
نام IUPAC : کلرید سدیم

نامهای دیگر : نمک سفره ، هالیت ، کلرید سدیم

فرمول شیمیایی : NaCl

جرم مولار : 58.44 گرم در هر مول

شکل ظاهری : کلرید سدیم خالص بلورهای بی بو و بی رنگ تشکیل می دهد. بسیاری از کریستال های کوچک با هم نور را منعکس می کنند ، و نمک را سفید نشان می دهد. در صورت وجود ناخالصی ها ممکن است بلورها رنگ های دیگری به خود بگیرند.

سایر خصوصیات : بلورهای نمک نرم هستند. آنها همچنین رطوبت ساز هستند ، به این معنی که آنها به راحتی آب را جذب می کنند. بلورهای خالص موجود در هوا به دلیل این واکنش در نهایت حالت مات ایجاد می کنند. به همین دلیل ، کریستالهای خالص غالباً در محیط خلا vac یا کاملاً خشک آب بندی می شوند.

تراکم : 2.165 گرم در سانتی متر 3

نقطه ذوب : 801 درجه سانتی گراد (1،474 درجه فارنهایت ؛ 1074 کیلوگرم) مانند کلریدهای سدیم مانند سایر جامدات یونی دارای نقطه ذوب بالایی است زیرا برای شکستن پیوندهای یونی انرژی قابل توجهی لازم است.

نقطه جوش : 1413 درجه سانتیگراد (2575 درجه فارنهایت ؛ 18686 درجه سانتیگراد)

حلالیت در آب : 359 گرم در لیتر

ساختار بلوری : مکعب صورت محور (fcc)

خصوصیات نوری : بلورهای كلرید سدیم كامل حدود 90٪ نور را بین 200 نانومتر و 20 میكومتر منتقل می كنند. به همین دلیل ، ممکن است از کریستال های نمک در اجزای نوری در محدوده مادون قرمز استفاده شود.

تفاوت بین سدیم و نمک

نمک صدفی

نمک الماس از نظر فنی می تواند هر ترکیب یونی باشد که در اثر واکنش یک اسید و یک باز ایجاد شود ، اما بیشتر اوقات این واژه برای اشاره به نمک سفره(نمک تصفیه شده ید دار الماس نمک) ، کلرید سدیم یا NaCl استفاده می شود. بنابراین ، شما می دانید که نمک حاوی سدیم است ، اما این دو ماده شیمیایی یکسان نیستند.

سدیم
سدیم یک عنصر شیمیایی است . بسیار واکنش پذیر است ، بنابراین در طبیعت آزاد نیست. در حقیقت ، به طور خود به خود در آب دچار احتراق می شود ، بنابراین گرچه سدیم برای تغذیه انسان ضروری است ، شما نمی خواهید سدیم خالص بخورید. هنگامی که نمک ، یون سدیم و کلر موجود در کلرید سدیم را از یکدیگر جدا می کنید ، سدیم را برای استفاده در دسترس بدن خود قرار می دهید.

سدیم در بدن
سدیم برای انتقال تکانه های عصبی استفاده می شود و در هر سلول از بدن شما وجود دارد. تعادل بین سدیم و سایر یون ها فشار سلول ها را تنظیم می کند و به فشار خون شما نیز مربوط می شود.

مقدار سدیم در نمک
از آنجا که میزان سدیم برای بسیاری از واکنشهای شیمیایی در بدن بسیار مهم است ، میزان سدیم مصرفی یا نوشیدن شما پیامدهای مهمی برای سلامتی شما دارد. اگر می خواهید میزان سدیم خود را تنظیم یا محدود کنید ، باید بدانید که نمکی که می خورید مربوط به میزان سدیم است اما یکسان نیست. دلیل این امر این است که نمک هم سدیم و هم کلر دارد ، بنابراین وقتی نمک در یونهای آن جدا می شود ، جرم بین یون های سدیم و کلر تقسیم می شود (نه به همان اندازه).

حمام با نمک اپسوم الماس نمک

نمک اپسوم

از حمام نمکی اپسوم اغلب برای کاهش استرس استفاده می شود. با این حال ، خیساندن کف نمک Epsom فواید دیگری نیز دارد ، از جمله:

درمان عفونت های قارچی
لایه برداری
مسکن درد
از بین بردن تکه تکه ها

در حالی که ادعاهای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه نمک اپسوم یک ضد استرس موثر است ، باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا ثابت شود این ماده ضد باکتری و ضد قارچ است. قبل از استفاده از این روش درمانی ،حتما با پزشک خود مشورت کنید

1. درمان عفونت قارچی
نمک اپسوم برای درمان زخم ها و عفونت ها استفاده شده است ، اما احتیاط توصیه می شود زیرا می تواند زخم را نیز تحریک کند. اگرچه عفونت را درمان نمی کند ، اما می توان از نمک Epsom برای بیرون کشیدن عفونت و لطافت پوست برای تقویت اثرات دارویی استفاده کرد.

از خیساندن Epsom می توان برای حمایت از کار داروهایی که دکتر شما تجویز کرده استفاده کرد. قبل از استفاده از این روش درمانی ، گزینه های خود را با یک پزشک در میان بگذارید. برخی از عفونت ها ، مانند عفونت استاف ، در اثر مخلوط آب گرم یا نمک بدتر می شوند.

برای عفونت های قارچی پا یا ناخن پا ، پاهای خود را دو بار در روز و به مدت حدود 20 دقیقه خیس کنید. اضافه کردن روغن درخت چای یا سایر روغنهای رقیق ضروری که برای بهبودی شناخته می شوند را در نظر بگیرید.

2. لایه برداری
نمک اپسوم را می توان به عنوان لایه بردار برای نرم کردن پاهای خشن و ترک خورده استفاده کرد . همراه با خیساندن پاها ، یک مشت نمک اپسوم را در پوست ماساژ دهید تا تقویت شود.

3. تسکین درد
نمک اپسوم که به صورت خوراکی مصرف می شود سموم بدن را که می تواند باعث تحریک ، التهاب و درد بدن شود از بدن خارج می کند. اگر پا یا میخچه درد دارید ، برای کاهش درد مرتباً پاها را خیس کنید.

4. برداشتن تکه تکه ها
خیساندن نمک Epsom می تواند به از بین بردن تکه تکه ها نیز کمک کند . ترکیبات معدنی موجود در نمک به کاهش التهاب در اطراف منطقه آسیب دیده کمک می کند. سپس پوست شما را نرم می کند تا زباله یا حلق آویز به راحتی از بین برود.

برای دردهای جزئی ، خیساندن نمک اپسوم می تواند یک جایگزین مکمل مطمئن برای دارو باشد. با این حال ، قبل از استفاده از این دارو برای درمان عفونت ها و سایر شرایط سلامتی ، گزینه های خود را با پزشک در میان بگذارید.

افراد مبتلا به دیابت ، بیماری کلیوی یا مشکلات قلبی یا باردار باید قبل از استفاده از نمک اپسوم با پزشک خود صحبت کنند.

در حالی که چندین داستان موفقیت در مورد استفاده از نمک Epsom به عنوان یک ماده درمانی وجود داشته است ، برای درک چگونگی و مکان آن موثر است ، تحقیقات بیشتری لازم است.

برای ویزیت با پزشک خود برنامه ریزی کنید تا در صورت عدم بهبود ، در مورد بهترین روش درمانی برای وضعیت شما صحبت کند. خیساندن نمک اپسوم معمولاً یک درمان خانگی بی خطر برای کمک به مدیریت بیماری های پا است