تصفیه آب
آب خالص در استراتوسفر زمین بوجود می‌آید اما به محض اینکه به صورت باران، برف و یا مواد مشابه فرود می‌آید ناخالصیهایی از غبار و گاز در آن جمع می‌شود و هنگامی که به زمین می‌رسد مواد معدنی که عوامل اصلی آلوده شده آب جهت مصارف داخلی و صنعتی هستند را حل می‌کند و با آنها ترکیب می‌شود. راههایی جهت از بین بردن ناخالصیهای موجود در آب وجود دارد. آب می‌تواند هنگام عبور دادن از آب سخت روی زمین یا زئولیت محتوی نمک، سبک شود. یونهای منیزیم و کلسیم سخت با یونهای سدیم نرم هنگامیکه آب در تماس با عوامل نرم کننده قرار می‌گیرد، معاوضه می‌شوند.
یون مبادله شده رزین ها و زئولیت ها که فعالیتشان محدود شده، هنگام از بین رفتن تمام نمک با محلول نمکی دوباره فعال می‌شود. شستشوی نرم کننده محلول نمکی موجب جایگزین شدن تمام یونهای منیزیم و کلسیم که بوسیله یونهای سدیم جمع شده‌اند، می‌شود تا فرآیند بتواند دوباره شروع شود.
حفاری آبی
نمک جز اصلی درحفاری آبی نفت و گاز است. محلول نمک دربسترهای نمک بهم پیوسته مصرف می‌شود. گل حفاری برای مصرف با نمک آغشته می‌شود تا از حل شدن لایه نمک بکاهد. محلول نمک درضمن کارجهت تکمیل حفاری قسمت ساحلی دریا بکار می‌رود. گاهی اوقات محلولها جهت به دست آوردن سود فراوان و اقتصادی آب دریا هنگام حفاری قسمت ساحلی بکار می‌روند. ذرات و دانه‌های نمک به محلولهای حفاری اشباع شده از نمک جهت افزایش چگالی محلول اضافه می‌شود تا بر فشارهای شدید در سطح پایینی به خوبی غلبه کند. اگر گل حفاری به خوبی اشباع شده باشد، ذرات نمک حل نخواهد شد اما بعدا می‌توانند توسط اضافه کردن آب به گل از بین برده شوند. نمک هم به صورت مرکب و هم به صورت تنهایی به گل اضافه می‌شود. به صورت ترکیبی اغلب نمک به همراه برمید کلسیم و به مقدار کمتر برمید روی و برمید سدیم مصرف می‌شود، اما اغلب کلرید کلسیم با برمید کلسیم بکار می‌ رود. نمک یکی از چند ماده محلول در آب است که همراه پتاسیم و کلریدهای منیزیم، جهت افزایش چگالی گل حفاری به آن اضافه می‌ شود. به دلیل اینکه کلرید قابل دسترس‌ترین و ارزان‌ترین نمک است، تنها نمکی است که به مقدار بسیار زیاد به این ماده اضافه می‌شود. گل حفاری می‌تواند که از نمک اشباع شود. محلولهای حفاری آبی معمولا چیزی حدود ۳۳ درصد نمک دارند ولی محلولهای حفاری روغنی معمولا زیر ۰/۳ درصد نمک دارند.
تصفیه چرم
نمک در صنایع چرم سازی در تهیه چرم و پوست جهت دباغی استفاده می‌شود. پوستها مخصوصا پوست گاو، قبل از دباغی کردن در محلول نمک یا دیگر مواد شیمیایی قرار می‌گیرند. درفرآیند دباغی نمک کمی مصرف می‌شود و بعضی از دباغها نمک را از روی پوستها و چرمهایی که استفاده می‌کنند ازبین می‌برند.
تصفیه هوا
تکنولوژی تصفیه هوا، از محلولهای نمکی که هم اکنون در دسترس قرار دارند برای سالهای طولانی استفاده کرده است. کار محلول نمکی در این مورد ازبین بردن رطوبت، دانه‌های گرده و آلوده‌کنندهایی چون رادون می‌باشد. کارخانه تصفیه هوا، هوا را تا ۵۴ درجه فارنهایت خنک می‌کنند و مزیتی که دارند از کمپرسورها استفاده می‌کنند و باعث صرفه‌جویی درقیمت برق تا ۵۰% می‌شوند. تاکنون تقاضای نمک در این مورد بسیار محدود شده است.
نمک تبخیری
بعضی از تولیدکنندگان نمک تبخیری استرالیایی درحال ساخت Aquaculture در مکانهای نمک خودشان هستند. درصد خلوص بالای آب بدین معناست که میزان نمک خالص افزایش یافته و گونه‌های دریایی زیاد می‌توانند در گودالهای تبخیری وارد شوند.
ذخیره هیدروکربنی
تعدادی از تولیدکنندگان نمک سنگ از بخشهای متروکه معدن سود به دست می آورند، بدین ترتیب که این قسمتها، بخشهای متروکه را به کمپانیهای گاز و روغن می فروشند. هیدوکربنها می‌توانند در گودالهایی که توسط تولید کنندگان نمک کنده می‌شوند انبار و ذخیره می گردند. بسترهای نمک برای این منظور بسیار مناسبند چراکه آنها بسیار نشت ناپذیرند و اجازه هدر رفتن و از بین رفتن ذره‌ای گاز یا روغن را نمی دهند.
خواص پزشکی و داروسازی
کلراید سدیم برای معالجه کاهش آب میان بافتی و کمبود سدیم در بدن بیماران استفاده می شود و مصرف آن ممکن است به صورت خوراکی یا تزریقی صورت گیرد. محلول ۰/۹ % کلراید سدیم به طور وسیعی به عنوان رقیق کننده غلظت مواد در قرصها، کپسولها و داروهای تزریقی بکار می‌رود و در محلولهای مصرف شده در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین نمک قابلیت کنترل مواد آزاد شده از یک قرص یا کپسول را دارد و بعنوان یک روان‌سازنده برای قرصها و کپسولها عمل می کند.

اشتراک گذاری مطلب با دیگران :